Wiadomości

Prelekcje o bezpieczeństwie dzieci oraz cyberzagrożeniach

Data publikacji 18.11.2016

Policjanci z zabrzańskiej komendy przeprowadzili prelekcje dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Zabrzu. O bezpiecznym korzystaniu z internetu z uczniami klas IV – VI rozmawiał policjant, który na co dzień zajmuje się zwalczaniem przestępczości internetowej. Tematem zajęć dla klas I – III było szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci. Gościem młodszych klas był Sznupek – maskotka śląskiej policji.

Zabrzańscy policjanci prowadzą systematycznie prelekcje w zabrzańskich placówkach oświatowych. Ich celem jest przestrzeganie dzieci i młodzieży o rożnego rodzaju zagrożeniach i niebezpieczeństwach oraz promowanie wśród słuchaczy bezpiecznych postaw i zachowań. Tym razem mundurowi odwiedzili Szkołę Podstawową nr 16 przy ulicy Lompy. Pierwsze spotkania przeprowadził policjant zajmujący się profilaktyką społeczną. Z uczniami klas I – III rozmawiał o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Poruszono m.in. temat bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, a także dlaczego tak ważne jest jeżdżenie w samochodzie w specjalnym foteliku oraz z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, jak reagować na różnego rodzaju zaczepki obcych osób, gdzie można bezpiecznie się bawić czy pod jaki numer alarmowy zadzwonić w sytuacji zagrożenia. Wielką atrakcja dla dzieciaków były odwiedziny maskotki śląskiej policji – psa Sznupka. Dzieciaki wspólnie z Sznupkiem pozowali do pamiątkowych zdjęć klasowych.

Natomiast ze starszymi uczniami szkoły prelekcje przeprowadził policjant, który na co dzień zajmuje się zwalczaniem przestępczości w sieci. Podczas spotkań z klasami IV – VI rozmawiał z uczniami o cyberzagrożeniach oraz o bezpiecznym korzystaniu z internetu na rożnego rodzaju urządzeniach. Policjanci apelują również do rodziców nastolatków, gdyż wielokrotnie się zdarza że młodzi ludzi mający nieograniczony dostęp do internetu, nie potrafią z niego prawidłowo korzystać. A nieprzemyślane decyzje, które często prowadzą do naruszeń przepisów prawa, mogą również spowodować znacznie poważniejsze konsekwencje natury emocjonalnej.