Bezpieczeństwo ruchu drogowego
Rozmiar czcionki
- Wypadek czy kolizja? Czy wiesz jak się zachować Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniem drogowym, często posługujemy się dwoma pojęciami: wypadek drogowy i kolizja drogowa. Czym różnią się te pojęcia? Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem, a kiedy z kolizją?
- FAKT: NAJWIĘCEJ WYPADKÓW DROGOWYCH POWODUJĄ KIERUJĄCY POJAZDAMI Blisko 89 % wypadków drogowych zaistniałych podczas wakacji ubiegłego roku spowodowali kierujący pojazdami. Prawie 5% wypadków nastąpiło z winy pieszych, a w ok. 1 % przypadków odnotowano współwinę uczestników zdarzenia. Pozostałe 5% to wypadki do których doszło z innych przyczyn, w tym m.in. stan techniczny pojazdu, stan drogi, pożar pojazdu, zwierzęta na drodze, utrata przytomności przed wypadkiem.
- FAKT: W WYPADKACH DROGOWYCH NAJWIĘCEJ OSÓB GINIE NA DROGACH KRAJOWYCH Mimo że drogi krajowe stanowią zaledwie ok. 5% całej sieci dróg publicznych w Polsce, to właśnie na tych drogach ginie najwięcej osób w wypadkach drogowych.
- MIT: DO WYPADKÓW DROGOWYCH DOCHODZI NAJCZĘŚCIEJ NA SKRZYŻOWANIACH Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej na skrzyżowaniach dróg. Dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji przedstawiają to w zupełnie innym świetle.
- FAKT: WŚRÓD SKRZYŻOWAŃ NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNE SĄ TE Z DROGA PODPORZĄDKOWANA. Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i sposobu organizacji ruchu. Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym te ostatnie są najmniej bezpiecznymi, jakie mogą spotkać użytkownicy dróg.
- MIT-NAJCZĘŚCIEJ DO WYPADKÓW DOCHODZI WCZESNYM RANKIEM I WIECZOREM Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej wczesnym rankiem i wieczorem. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji obalimy ten mit.
- MIT: DOBRA POGODA SPRZYJA BEZPIECZEŃSTWU NA DRODZE? Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że podczas dobrych warunków pogodowych jest bezpieczniej na drodze. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji obalimy ten mit już dzisiaj.
- FAKT: W WEEKENDY DOCHODZI DO NAJWIĘKSZEJ LICZBY WYPADKÓW Wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy, aktywności oraz często dalekich podróży. To okres, w którym na drogach wzmaga się ruch związany ze zorganizowanymi bądź indywidualnymi wyjazdami na wymarzony wypoczynek. Analiza wypadków, do których doszło w wakacje 2018 roku w ujęciu poszczególnych dni tygodnia pozwala na stwierdzenie, że weekendy były najbardziej niebezpiecznymi okresami na drogach.
- FAKT: WYPRZEDZANIE TO NAJNIEBEZPIECZNIEJSZY MANEWR W RUCHU DROGOWYM Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie.
- MIT: NAJBEZPIECZNIEJ JEST NA PROSTEJ DRODZE? Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że na prostych odcinkach dróg jest najbezpieczniej. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji obalimy ten mit już dzisiaj.