Dzielnicowi bliżej nas
Służba dzielnicowego stanowi jeden z trzech najważniejszych elementów uspołeczniania pracy Policji. Działania te realizowane są w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Zabrzańscy funkcjonariusze również pracują w nowej formule.
Program „Dzielnicowy bliżej nas”, którego inauguracja nastąpiła w 2016 roku, ma za zadanie faktyczne zbliżenie Policji do społeczeństwa i zainteresowanie go szeroko pojmowaną problematyką bezpieczeństwa. Głównym celem jednak jest szerokie otwarcie na problemy społeczności lokalnej, uspołecznienie działań Policji oraz zbudowanie zaufania pomiędzy Policją a obywatelami. Zaufania, które jest niezbędne dla aktywizacji społeczności lokalnej w działaniach skutkujących tworzeniem lokalnych koalicji działających na rzecz szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Co ważne działania realizowane w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” mają charakter przekrojowy, poczynając od doboru policjantów o optymalnych predyspozycjach do pełnienia funkcji dzielnicowego, właściwe ich szkolenie ukierunkowane nie tylko na podnoszenie poziomu wiedzy zawodowej, ale również podnoszenie tzw. kompetencji miękkich, poprzez zapewnienie dostępu do nowych narzędzi komunikacji społecznej i gruntowną zmianę organizacji służby, na zapewnieniu właściwych warunków lokalowych i narzędzi pracy skończywszy. Jednym z nowych narzędzi, które pozwalają na szybki kontakt z dzielnicowym, jest bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe „Moja Komenda”. Pozwala ona nie tylko na wyszukanie dzielnicowego po adresie rewiru lub nazwisku, ale również zawiera bazę teleadresową wszystkich placówek Policji. Jeżeli uruchomiony zostanie tryb lokalizacji w telefonie, to aplikacja wskaże trasę do najbliższej jednostki Policji. O nowej aplikacji ułatwiającej kontakt z dzielnicowym policjanci rozmawiają podczas spotkań z mieszkańcami miasta. Tylko w kwietniu mundurowi spotykali się z działkowcami, przedstawicielami podmiotów gospodarczych, a także placówek oświatowych i innych instytucji publicznych. Odwiedzili zabrzańskie dzieci w szkołach i przedszkolach, a także zaprosili najmłodszych mieszkańców Zabrza z wizytą do kimisariatów.
W ramach prowadzonych spotkań omawiany jest nie tylko stan bezpieczeństwa w Zabrzu, a także wypracowywane są rozwiązania mogące poprawić poczucie bezpieczeństwa mieszkańców (np. wspólne patrole na terenie ogródków działkowych). Ogromny wpływ ma na to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z której coraz chętniej korzystają mieszkańcy Zabrza. Świadczy o tym fakt, że tylko do połowy kwietnia 2017 roku zabrzańscy policjanci odnotowali ponad 1200 zgłoszeń. Do tej pory potwierdzono 689 zgłoszeń, natomiast 497 nie potwierdzono, co w przeliczeniu daje pond 55% potwierdzonych zgłoszeń. Jest to czwarty wynik potwierdzalności zgłoszeń w województwie śląskim. Obecnie policjanci weryfikują kolejne zgłoszenia. Należy pamiętać, ze każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń.
Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Tuż po weekendzie majowym zabrzańscy dzielnicowi rozpoczęli kolejną turę spotkań. Wczoraj po południu dzielnicowi z II komisariatu spotkali się z z członkami jednej ze wspólnot mieszkaniwoych. W trakcie spotkania policjanci poruszyli również tematyke oszustw dokonywanych metodą " na wnuczka" i "policjanta".