Podsumowali działania „Bezpieczny weekend”
Policjanci z zabrzańskiej drogówki podsumowali wyniki działań realizowanych w ramach akcji „Bezpieczny weekend”. Działania rozpoczęły się w piątek o godzinie 6.00 i trwały do niedzieli do godziny 22.00. W czasie ich trwania policjanci zatrzymali 7 kierujących pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu oraz 2 nietrzeźwych rowerzystów. W czasie weekendu policjanci 10 razy wyjeżdżali do kolizji.
Akcja pod kryptonimem "Bezpieczny weekend” była realizowana w dniach od 22 do 25 czerwca. Skierowano do niej w sumie 66 funkcjonariuszy drogówki, wspomaganych przez policjantów z komisariatów policji. Na szczęście podczas minionych 3 dni na zabrzańskich drogach nie było ani jednego wypadku drogowego. W trakcie weekendu doszło jedynie do 10 kolizji.
W trakcie weekendowych działań policjanci zatrzymali 5 kierujących, którzy prowadzili swoje pojazdy w stanie nietrzeźwości oraz 2 kierujących w stanie po spożyciu alkoholu. W sobotnie popołudnie na ulicy Jordana mundurowi z komisariatu V zatrzymali 22-latka z Zabrza, który kierował skuterem mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Około godziny 23.00 policjanci z "dwójki" uniemożliwili dalszą jazdę mężczyźnie poruszającym się swoim skuterem. 34-letni zabrzanin miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. W nocy z soboty na niedzielę drogówka zatrzymała 25-letniego mężczyznę, który nietrzeźwy usiadł za kierownicą osobowego daewoo. Badanie wykazało ponad 0,7 promila alkoholu. Niechlubny rekord weekendowych działań należy natomiast do 29-letniej zabrzanki. Nad ranem na ulicy Strzelców Bytomskich mundurowi z komisariatu w Mikulczycach zatrzymali sprawczynię kolizji. Jak się okazało 29-latka kierowała osobowym volkswagenem mając ponad 2,2 promila alkoholu w swoim organizmie. Ponadto kobieta nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący w stanie nietrzeźwości popełnili przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Orzekany jest również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, który może wynieść od 3 do 15 lat. Wobec pozostałych kierujących, którzy za popełnione wykroczenie również utracili swoje uprawnienia do kierowania pojazdami decyzję wyda zabrzański sąd.
Podczas weekendowych działań w ręce mundurowych „wpadli” ponadto dwaj rowerzyści, którzy zdecydowali się na przejażdżkę pomimo spożytego wcześniej alkoholu. Sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi.