Dementujemy informację zawartą w tygodniku „Głos Zabrza i Rudy Śląskiej”
Komenda Miejska Policji w Zabrzu dementuje informację jaka ukazała się w dzisiejszym tygodniku „Głos Zabrza i Rudy Śląskiej”. Autor artykułu „Dekomunizacyjne porządki” informuje, że w zabrzańskiej komendzie znajduje się tablica pamiątkowa z czasów PRL-u upamiętniająca milicjantów ugruntowujących ówczesny ustrój. Jest to nieprawda, która nie tylko wprowadza w błąd opinię publiczną, ale również godzi w pamięć o funkcjonariuszach Policji województwa śląskiego zamordowanych bestialsko wiosną 1940 roku roku przez sowieckie NKWD w Twerze.
W wydaniu nr 32 (3043) tygodnika „Głos Zabrza i Rudy Śląskiej” z dnia 10 sierpnia 2017 roku ukazał się artykuł pt. „Dekomunizacyjne porządki”. Autor artykułu ukrywający się pod pseudonimem „pej” w jednym z akapitów informuje, że w budynku Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu znajduje się tablica pamiątkowa z czasów PRL-u upamiętniająca milicjantów ugruntowujących ówczesny ustrój. Jest to nieprawda, która nie tylko wprowadza w błąd opinię publiczną, ale również godzi w pamięć o funkcjonariuszach Policji województwa śląskiego zamordowanych bestialsko wiosną 1940 roku roku przez sowieckie NKWD w Twerze. Trudno wytłumaczyć jak autor artykułu mógł popełnić tak kardynalny błąd i podać nieprawdziwą i niesprawdzoną informację, gdyż przedstawiciel „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej” był obecny podczas uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w kwietniu 2013 roku. Tablica która poświęcona jest: „PAMIĘCI FUNKCJONARIUSZY POLICJI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W LATACH 1922-1939 NA POSTERUNKACH W KOŃCZYCACH, MAKOSZOWACH I PAWŁOWIE ORAZ URODZONYCH NA TERENIE ZABRZA ZAMORDOWANYCH BESTIALSKO WIOSNĄ 1940 R. PRZEZ SOWIECKIE NKWD W TWERZE” zawiera 41 nazwisk policjantów, którzy własnym życiem zapłacili za miłość i służbę dla Ojczyzny. W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy uczestniczyło kierownictwo śląskiej Policji na czele z Zastępcą Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł.insp. Romanem Rabsztynem, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zabrzu oraz Rady Miejskiej, rodziny zamordowanych policjantów, członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”, reprezentanci zabrzańskich instytucji, harcerze oraz policjanci zabrzańskiej jednostki. Po uroczystym złożeniu meldunku rozpoczynającego uroczystość, prelekcję wygłosił Grzegorz Grześkowiak – członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Wymieniony wszystkich obecnych na uroczystości przeniósł w przeszłość opowiadając o historii policjantów województwa śląskiego. Następnie dokonano aktu odsłonięcia tablicy upamiętniającej pamięć funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego służących w latach 1922-1939 na posterunkach w Kończycach, Makoszowach, Pawłowie oraz urodzonych w Zabrzu, zamordowanych bestialsko wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD w Twerze. Po odsłonięciu tablicy złożono pod nią wieńce i wiązanki kwiatów, po których swoje wystąpienia mieli Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik, Komendant Miejski Policji w Zabrzu podinsp. Dariusz Wesołowski oraz przedstawiciel Muzeum Miejskiego w Zabrzu Zbigniew Gołasz. Poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał proboszcz parafii św. Andrzeja w Zabrzu ksiądz Arkadiusz Kinel.
Niedopuszczalne jest, aby tygodnik, który uważa się za opiniotwórczy, w tak nieodpowiedzialny sposób kreował nieprawdę. Apelujemy o rzetelność w przekazywaniu informacji, zwłaszcza dotyczących prawdy historycznej.