Policyjne prelekcje dla seniorów w ramach projektu „Pełni życia”
Zabrzańscy mundurowi zajmujący się profilaktyka społeczną włączyli się w projekt „Pełni życia” autorstwa stowarzyszenia „Pogodni i Aktywni”. Profilaktycy czterokrotnie spotkali się z zabrzańskimi seniorami biorącymi udział w projekcie. W ramach spotkań mowa była m.in. o zagrożeniu oszustwami, wyłudzeniami i kradzieżami oraz bezpiecznym korzystaniu z bankomatów. Seniorzy uzyskali również informacje dotyczące możliwej pomocy ze strony dzielnicowych.
Jednym z ważnych obszarów tematycznych, w ramach którego zabrzańscy mundurowi prowadzą prelekcje, jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo seniorów. Policyjni profilaktycy odwiedzają m.in. koła emerytów i stowarzyszenia zrzeszające seniorów. Włączają się również w różnego rodzaje kampanie i akcje związane z bezpieczeństwem.
Nie inaczej było w przypadku zaproszenia do projektu „Pełni życia” autorstwa Stowarzyszenia „Pogodni i Aktywni” funkcjonującego w zabrzańskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Brodzińskiego w Zabrzu. Stowarzyszenie działa na rzecz emerytów, rencistów, seniorów i osób niepełnosprawnych, a jego projekt „Pełni życia” uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Śląskie Lokalne.
Zabrzańscy policjanci zajmujący się profilaktyka społeczną w sierpniu i październiku czterokrotnie spotkali się z uczestnikami projektu. Tematem prelekcji były różnego rodzaju oszustwa i wyłudzenia oraz kradzieże, których ofiarami padają przeważnie starsze osoby. Mowa więc była przede wszystkim o wyłudzeniach pieniędzy metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i pokrewnymi i oszustwach dokonywanych przez domokrążców podających się za pracowników różnych instytucji (administracji, ZUS-u, gazowni itp.), a także o nieuczciwych sprzedawcach oferujących seniorom towary takie jak zestawy garnków, materace czy kołdry po wielokrotnie zawyżonych cenach. W drugiej części spotkań omówiono zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z bankomatów i używaniu kart płatniczych oraz sposoby zabezpieczenia się przed kradzieżami kieszonkowymi. Ponadto mundurowi przedstawili charakterystykę służby dzielnicowych i jakiej pomocy mogą udzielić mieszkańcom oraz wskazali, gdzie znaleźć informacje kontaktowe własnego dzielnicowego.
Na zakończenie spotkania profilaktycy odpowiedzieli na szereg pytań zadanych przez słuchaczy prelekcji i zapewnili o chęci wzięcia udziału w kolejnych projektach Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Zabrza.