Profilaktyczne podsumowanie roku 2017
Funkcjonariusze zabrzańskiej komendy zajmujący się profilaktyką społeczną mogą uznać miniony rok za bardzo owocny. Spotkania prowadzone były w każdej grupie wiekowej: od przedszkolaka aż po seniora. Spotkania te pozwoliły uczestnikom poznać zasady bezpieczeństwa, obowiązujące przepisy, a także zapoznać się z zawodem policjanta.
Jak ważna jest profilaktyka dotycząca bezpieczeństw nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego funkcjonariusze zabrzańskiej komendy praktycznie każdego dnia prowadzili spotkania z mieszkańcami naszego miasta. Policyjni profilaktycy przeprowadzili wiele prelekcji, spotkań i pogadanek.
Jak to wyglądała w liczbach? W ramach działalności profilaktycznej mundurowi przeprowadzili m.in. 267 prelekcji, spotkań i pogadanek. Uczestniczyło w nich ponad 8 300 słuchaczy - głównie dzieci i młodzież szkolna ale także osoby dorosłe i seniorzy. Spotkania poświęcone były różnego rodzaju zagadnieniom profilaktycznym takim jak szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, odpowiedzialność prawna, a wiek sprawcy, zagrożenie uzależnieniami takimi jak alkohol, narkotyki, dopalacze, problem przemocy rówieśniczej i domowej, cyberzagrożenia, handel ludźmi, odpowiedzialne kibicowanie oraz wiele innych. Natomiast ideą cyklu spotkań z seniorami było przede wszystkim dostarczenie im wiedzy dotyczącej metod działań oszustów telefonicznych wyłudzających pieniądze metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i innymi, nieuczciwych domokrążców, oszustw i kradzieży podczas korzystania z bankomatów i kart płatniczych oraz ostrzeżenie przed kradzieżami kieszonkowymi. Podczas wielu spotkań mundurowi promowali policyjne narzędzi informatyczne: platformę „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikację mobilna „Moja Komenda” oraz zachęcali mieszkańców miasta do współpracy ze swoimi dzielnicowymi.
Ponadto wiele spotkań profilaktycznych przeprowadzili zabrzańscy dzielnicowi. Spotykali się głównie z wychowankami przedszkoli i uczniami szkół podstawowych i gimnazjów, z działkowcami zrzeszonymi w ROD-ach, członkami spółdzielni mieszkaniowych i innych stowarzyszeń lokatorskich, a także braki udział w zebraniach rad dzielnic.
W ramach działań profilaktycznych policjanci współpracowali z wieloma podmiotami i instytucjami takimi jak zabrzański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, placówki oświaty, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach, Urząd Miejski, Politechnika Śląska i inne.
Mundurowi uczestniczyli w 30 festynach rodzinnych podczas których dzieci miały możliwość usiąść w radiowozie, przymierzyć policyjny sprzęt szturmowy oraz poczuć się przez chwilę jak policjant na służbie. Ogromną sympatią najmłodszych cieszył się Sznupek, który niezawodnie czuwał nad bezpieczeństwem rodzin bawiących się na imprezach.