Wiadomości

Pierwsza pomoc w podstawówce – te umiejętności mogą uratować życie

Data publikacji 06.02.2018

Jak udzielić pomocy osobie, która zasłabła? Jak wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie? Jak użyć defibrylatora AED? Jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej? Uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Zabrzu nauczyli się tych umiejętności od ratownika medycznego. Pan Paweł Oleksik, zaproszony przez dzielnicowego, przybył na zajęcia m.in. ze specjalnym fantomem, który posłużył dzieciakom do ćwiczeń

Umiejętność udzielenia podstawowej pomocy przedmedycznej osobie potrzebującej jest nie do przecenienia. Warto uczyć się jej od najmłodszych lat. Zajęcia z podstaw udzielania pierwszej pomocy dla dzieci w Szkole Podstawowej nr 33 w dzielnicy Helenka zorganizował mł. asp. Łukasz Olbiński. Dzielnicowy zaprosił na zajęcia ratownika medycznego Pana Pawła Oleksika, który przybył na spotkanie z profesjonalnym sprzętem: fantomem do ćwiczeń, sprzętem medycznym oraz automatycznym defibrylatorem zewnętrznym AED. Zajęcia miały formę ćwiczeń – każdy z pierwszoklasistów samodzielnie wykonywał m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową oraz układał „poszkodowanego” w pozycji bocznej ustalonej. Na zakończenie zajęć prowadzący otrzymali od wicedyrektor szkoły Pani Renaty Aust oraz jej podopiecznych pamiątkowe podziękowania.

Popularyzacja wśród dzieci i młodzieży od najmłodszych lat umiejętności niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej jest niezmiernie ważnym aspektem szeroko rozumianej edukacji. Przygodę z pierwszą pomocą zacząć można wcześniej niż w szkole podstawowej. Przedszkolaki to również uważni słuchacze, którzy angażują się w ćwiczenia z zakresu udzielania pomocy. Świadczy o tym np. hasło „30 uciśnięć, 2 wdechy ratownicze – tak ratuje się życie” w rytm którego dzieciaki z Przedszkola nr 6 w Zabrzu na specjalnie przygotowanych pluszakach ćwiczyły masaż serca.

Powrót na górę strony