Zabrzańscy policjanci doskonalili umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem defibrylatora
Zabrzańscy policjanci doskonalili swoje umiejętności z zakresu udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej również przy użyciu defibrylatora. Pomoc osobie nieprzytomnej, z podejrzeniem zawału serca, czy też udaru to tylko niektóre z elementów, które ćwiczyli policjanci. Każda chwila do przyjazdu karetki pogotowia jest bardzo cenna. Dzięki defibrylatorom, pomoc ta może być jeszcze skuteczniejsza.
W ramach umowy prewencyjnej zawartej pomiędzy PZU Życie S.A. a Komendantem Głównym Policji, a także związkami zawodowymi NSZZP, ZZPP i ZZP MSWiA, zabrzańscy policjanci otrzymali 3 defibrylatory Lifepack CR AED. Dzięki tej współpracy mundurowi z Zabrza doskonalili swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej również przy użyciu defibrylatorów. W szkoleniu przeprowadzonym przez Panią Ewę Kiszewską i Panią Lidię Cholewa z PZU Życie S.A. udział wzięli policjanci z komisariatów I i II, a także z zabrzańskiej komendy, gdzie znajdują się defibrylatory. Głównym celem szkolenia było doskonalenie umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej, którą policjanci nabyli podczas policyjnych szkoleń. Bardzo często zdarza się tak, że to policyjny patrol jako pierwszy przejeżdża na miejsce i udziela pomocy poszkodowanym. Nigdy nie wiadomo, jaki przebieg będzie miała interwencja i czy policjant będzie musiał osobie udzielać pomocy. Nigdy nie wiadomo, czy petent, który odwiedza jednostkę Policji, nie będzie potrzebował pomocy. Każda chwila do przyjazdu karetki pogotowia jest bardzo cenna. Dzięki doskonaleniu swoich umiejętności policjanci nie marnują tych cennych dla zdrowia, a nawet życia poszkodowanych chwil. Dzięki defibrylatorom pomoc ta może być jeszcze bardziej skuteczna.
Defibrylatory Lifepack CR AED jest to urządzenie, które poprzez elektrody połączone do ciała pacjenta analizuje rytm serca i w razie potrzeby jest w stanie dostarczyć impuls elektryczny do serca ofiary. Celem defibrylacji (wyładowania) jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca. Defibrylatory AED składają się z jednostki centralnej zasilanej baterią lub akumulatorem oraz z kompletu elektrod wraz z kablami. Dzięki zaawansowanej technologii, po przyklejeniu do klatki piersiowej ofiary dwóch elektrod (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca), defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania. Wyświetlając je na ekranie oraz wydając polecenia głosowe urządzenie przejmuje nadzór nad akcją ratunkową. Analizuje rytm serca poszkodowanego (EKG) i decyduje o tym, czy przeprowadzenie defibrylacji jest konieczne, czy należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku wystąpienia migotania komór, przez klatkę piersiową i serce poszkodowanego przepuszczany jest prąd stały o napięciu ok. 1500V w czasie ok. 0,2 s. Defibrylatory typu AED projektowane są tak, aby maksymalnie uprościć ich stosowanie i przeznaczone są do użytku dla ratującego posiadającego jedynie elementarne przeszkolenie. Zadaniem osoby ratującej jest włączenie defibrylatora, naklejenie elektrod na odsłoniętą klatkę piersiową ofiary i wykonywanie komend głosowych defibrylatora.