O bezpieczeństwie seniorów warto rozmawiać
Metody i techniki oszustw stosowane przez przestępców wyłudzających pieniądze od osób starszych były głównym tematem prelekcji jaką w Kole Emerytów nr 5 przeprowadził policyjny profilaktyk. Oszuści nie ustają w próbach wzbogacenia się kosztem seniorów. Jednak ofiarą tego typu przestępstw może paść tak naprawdę każdy dorosły – nie zależnie od wieku. W drugiej części spotkania zabrzański mundurowy poruszył temat zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla. W prelekcji udział wzięło 60 osób.
Spotkania z seniorami to ważny element działalności profilaktycznej prowadzonej przez zabrzańskich mundurowych. Prelekcje dotyczące różnych zagrożeń dla starszych osób prowadzą policyjni profilaktycy oraz dzielnicowi. W Miejskim Ośrodku Kultury przy ulicy 3 Maja policjant zajmujący się profilaktyką społeczną spotkał się z członkami Koła Emerytów nr 5 w Zabrzu. Tematem prelekcji było przede wszystkim zagrożenie ze strony oszustów, którzy telefonicznie bądź osobiście dążą do wyłudzenia od nieświadomych ofiar oszczędności gromadzonych często przez wiele lat, a także złodziei, którzy po wprowadzeniu lokatora w błąd i wejściu do mieszkania, okradają ich. Dzisiejsze spotkanie skupiło się na przykładach tego typu przestępstw, które w ostatnim czasie miały miejsce na terenie Zabrza, a także w innych regionach kraju. Kreatywność oszustów zdaje się nie znać granic. Przestępcy starają się okraść ofiary przeróżnymi sposobami. Metody „na wnuczka” i „na policjanta” są znane już niemal wszystkim. Coraz więcej osób ma też świadomość oszustw, jakie mogą wystąpić przy zawieraniu nowych umów z dostawcami energii elektrycznej czy gazu. Natomiast niewielu słyszało np. o firmach oferujących „specjalną”opiekę medyczną u specjalistów. W efekcie ofiara, która podpisała umowę, jest zmuszona do płacenia co miesiąc kilkuset złotowego abonamentu za usługi medyczne, z których nie korzysta. A z podpisanej umowy nieraz trudno się wycofać lub ją unieważnić. Zagrożenie, które występuje nieustannie, stanowią nieuczciwi „domokrążcy” czyli osoby, które pod różnego rodzaju pretekstem (podając się za pracownika wodociągów, administracji, fundacji itp.) starają się dostać do mieszkania, a następnie okraść nieświadomą ofiarę.
Podczas spotkania omówiono ponadto zagrożenie jakie niesie ze sobą tlenek węgla. Ten bezwonny gaz jest niebezpieczny zwłaszcza tam, gdzie stosuje się piece gazowe i węglowe. Dlatego ważna jest okresowa kontrola nie tylko urządzeń grzewczych ale również wentylacji pomieszczeń w mieszkaniu. Życie ludzie uratować może także czujnik czadu zainstalowany w odpowiednim pomieszczeniu domu. Te niedrogie urządzenia sygnalizują lokatorów o obecności czadu w powietrzu dając szansę na zareagowanie w porę na zagrożenie.