Wiadomości

Policyjne prelekcje w szkołach podstawowych

Data publikacji 30.05.2018

Uczniowie kolejnych szkół podstawowych spotkali się z profilaktykami z komendy miejskiej. Mundurowi przeprowadzili prelekcje dla uczniów klas V, VI i VII. W zależności od wieku słuchaczy, poruszyli tematy takie jak: problem przemocy i agresji rówieśniczej oraz uzależnienia od środków odurzających. W 5 spotkaniach udział wzięło ponad 120 uczniów.

Tym razem policjanci z komendy miejskiej zajmujący się profilaktyką społeczną odwiedzili Szkołę Podstawową nr 34 przy ulicy Sikorskiego oraz mieszczącą się przy ulicy Buchenwaldczyków Szkołę Podstawową nr 43. W klasach V mundurowi rozmawiali z uczniami o problemie przemocy i agresji rówieśniczej. W pierwszej części spotkań prowadzący wspólnie z uczniami ustalali czym tak naprawdę jest przemoc i agresja oraz jak możemy podzielić te zjawiska. Młodzież zdaje sobie sprawę z tego, że przemoc to nie tylko jej fizyczny aspekt. Częściej można spotkać się z przemocą psychiczną – zarówno werbalną jak również tą bez użycia słów. Szybko ustalono również, że z przemocą tak naprawdę możemy spotkać się wszędzie. Nie znaczy to jednak, że należy się jej obawiać. Celem spotkania było ustalenie jak radzić sobie w sytuacji gdy stajemy się celem agresora, a w sytuacji gdy jesteśmy świadkiem agresywnego zachowania, jak możemy pomóc ofierze ataku. Jest to bardzo ważne ponieważ bierne przyglądanie się przemocy i obojętność na krzywdę ofiary oznacza akceptację takich negatywnych zachowań. Ponadto w analogicznej sytuacji, gdyby to na nas skupiła się uwaga agresora, chcieli byśmy aby świadkowie nam pomogli. Dlatego podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się tego do jakich osób i instytucji mogą się zgłosić w przypadku wystąpienia problemu przemoc i agresji. A tych jest niemało. Warto wspomnieć m.in. o Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Darmowy numer 116 111 czynny jest codziennie w godzinach 12.00-02.00 i zrzesza grupę doświadczonych i profesjonalnych osób, które pomagają poradzić sobie w różnych trudnych życiowych sytuacjach.

Natomiast z uczniami klas VI i VII policjanci rozmawiali o problematyce uzależnień od środków odurzających. Funkcjonariusze omówili m.in. zagrożenia jakie niosą ze sobą środki zastępcze czyli tzw. dopalacze i wytłumaczyli młodzieży dlaczego tak niebezpieczne jest eksperymentowanie z tego typu środkami odurzającymi. Nigdy do końca nie wiadomo z czego składają się dane dopalacze. Ich skład to jedna wielka niewiadoma – zagadka, którą rozwikłać mogą jedynie specjalistyczne i czasochłonne badania laboratoryjne. Ale i badania nie dają ostatecznej odpowiedzi. Zdarza się bowiem, że różne partie dopalaczy o tej samej nazwie mają zarazem inny skład. Takie same jest tylko opakowanie. Co jest w środku – tego do końca nigdy nie wiadomo. Stanowi to ogromne zagrożenie dla osoby, która zażyje dopalacz. W przypadku zatrucia i hospitalizacji lekarz jest praktycznie bezradny – nie znając substancji, którą zatruł się chory, nie jest w stanie dobrać farmakoterapii. A czas działa na niekorzyść zatrutej osoby. Podczas policyjnych prelekcji mundurowi wykorzystują również filmy dotyczące przedmiotowych zagrożeń.

Powrót na górę strony