Widzisz, że ktoś nielegalnie składuje śmieci – zareaguj i powiadom służby!
Na terenie całego kraju dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczającym przestępczość przeciwko środowisku udaremniono kilkanaście przypadków prób nielegalnego składowania odpadów. Jeżeli jesteś świadkiem nielegalnego składowania odpadów, lub znalazłeś miejsce, w którym takie odpady zostały pozostawione, powiadom służby dzwoniąc na numer 112 lub zaznacz zagrożenie w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Ostrzegamy właścicieli gruntów oraz magazynów przed oszustami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości, w których później gromadzone są odpady. Wielokrotnie pozostawiają naczepy samochodowe z odpadami na parkingach i placach. Po wypełnieniu takiego obiektu wynajmujący znika, pozostawiając kłopotliwy ładunek właścicielom, na których później spoczywa obowiązek kosztownej utylizacji. To wydatek rzędu nawet miliona złotych. Nie zapominajmy też o środowisku, które w wyniku takich działań często zostaje poważnie zdegradowane.
Każdy z nas może przyczynić się do eliminacji zagrożeń związanych z nielegalnym składowaniem odpadów i zapobiegać degradacji środowiska.
Jeżeli jesteś świadkiem nielegalnego składowania odpadów, lub znalazłeś miejsce, w którym takie odpady zostały pozostawione, natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer 112. Można taką informację przekazać swojemu dzielnicowemu. Oprócz bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym przypominamy również o bezpłatnej aplikacji na telefon komórkowy: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można na niej nanieść sytuacje, które w naszej ocenie stanowią zagrożenie w konkretnym rejonie. Policjanci weryfikują te zgłoszenia, potwierdzają lub nie i starają się wyeliminować. Wśród różnych kategorii istnieje również ta dotycząca DZIKICH WYSYPISK ŚMIECI.
Przypominamy, że w świetle art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, co zagrożone jest karą do 5 lat więzienia.
Natomiast na podstawie art. 154 § 2 kodeksu wykroczeń karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany może zostać ukarana osoba, która wyrzuca na nienależącym do niej gruncie polnym kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości.