Rozmawiali z seniorami o oszustwach
Zabrzańscy mundurowi zajmujący się profilaktyka prowadzą cyklicznie spotkania z seniorami współpracując ze stowarzyszeniem „Pogodni i Aktywni”. Policjanci spotkali się z zabrzańskimi seniorami w Centrum Organizacji Pozarządowych. Na spotkaniu rozmawiali m.in. o zagrożeniu oszustwami, wyłudzeniami i kradzieżami oraz bezpiecznym korzystaniu z bankomatów. Seniorzy uzyskali również informacje dotyczące możliwej pomocy ze strony dzielnicowych.
Niezwykle ważnym obszarem tematycznych, w ramach którego zabrzańscy mundurowi prowadzą prelekcje, jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo seniorów. Policyjni profilaktycy odwiedzają m. in. stowarzyszenia zrzeszające seniorów, koła seniorów. Informują osoby starsze, które narażone są na wszelkiego rodzaju oszustwa i wyłudzenia jak nie zostać oszukanym, omawiając sposoby i metody jakie mogą stosować oszuści.
Tym razem profilaktycy wraz z dzielnicowym z komisariatu I mł. asp. Dawidem Kołodziejem spotkali się z grupą kilkudziesięciu seniorów zaproszonych przez Stowarzyszenie „Pogodni i Aktywni” w zabrzańskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Brodzińskiego w Zabrzu. Zabrzańscy policjanci zajmujący się profilaktyka społeczną przeprowadzili prelekcje, których tematem wiodącym były różnego rodzaju oszustwa i wyłudzenia oraz kradzieże, których ofiarami padają przeważnie starsze osoby. Mowa więc była przede wszystkim o wyłudzeniach pieniędzy metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i pokrewnymi i oszustwach dokonywanych przez domokrążców podających się za pracowników różnych instytucji (administracji, ZUS-u, gazowni itp.), a także o nieuczciwych sprzedawcach oferujących seniorom towary takie jak zestawy garnków, materace czy kołdry po wielokrotnie zawyżonych cenach. Policjanci omówili także zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z bankomatów i używaniu kart płatniczych oraz sposoby zabezpieczenia się przed kradzieżami kieszonkowymi. Ponadto mundurowi przedstawili charakterystykę służby dzielnicowych i jakiej pomocy mogą udzielić mieszkańcom oraz wskazali, gdzie znaleźć informacje kontaktowe własnego dzielnicowego.
Profilaktycy na zakończenie spotkania odpowiedzieli na szereg pytań zadanych przez słuchaczy prelekcji i zapewnili o chęci wzięcia udziału w kolejnych spotkaniach organizowanych przez Stowarzyszenie. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Zabrza. Kolejne profilaktyczne spotkania już wkrótce.