Zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu
Do końca weekendu majowego pozostało jeszcze kilka dni, a zabrzańscy policjanci zatrzymali już 3 kierujących pod wpływem alkoholu. Ponadto jeden z nich kierował samochodem bez uprawnień, a kolejny pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Apelujemy o rozsądek i nie wsiadanie za kółko na podwójnym gazie. Wzmożone kontrole drogowe potrwają aż do poniedziałku.
We wtorkowy poranek policjanci w całym kraju rozpoczęli działania „Majowy weekend 2019”, które potrwają aż do poniedziałkowego ranka. W czasie długiego weekendu policjanci prowadzą wzmożone kontrole na drogach, wykorzystując oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Policjanci nie tylko kontrolują prędkość, ale przede wszystkim zwracają uwagę na stan trzeźwości kierujących. Jak ważne są to kontrole pokazuje statystyka ostaniach dni. Tylko od rozpoczęcia działań zabrzańscy policjanci zatrzymali 3 kierujących pod wpływem alkoholu. Już kilkanaście minut po godzinie 9.00 we wtorkowy poranek zatrzymana została kobieta, która w stanie nietrzeźwości kierowała renault. Do zatrzymania doszło na ul. Kawika w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze. Badanie wskazało, że 4-latka miała 2,22 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kierującej prawo jazdy kat. B
Do drugiego zatrzymania doszło jeszcze tego samego dnia na ul. Lompy. Tuż po 17.00 został zatrzymany kierujący skuterem, który miał prawie pół promila alkoholu w organizmie. W trackie policyjnych czynności okazało się, że 39-letni mężczyzna ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz wydany przez zabrzański 2 lutego 2019 obowiązuje mężczyznę przez rok. Teraz za złamanie zakazu grozi mu kara do 3 lat więzienia.
Trzeci z kierujących został zatrzymany w środę 1 maja. Tuż przed godziną 22.00 na ul. Roosevelta policjanci zabrzańskiej drogówki zatrzymali do kontroli audi. Okazało się, że 36-letni kierujący nie tylko jest nietrzeźwy, ale również nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Mężczyzna w trakcie badania miał 0,6 promila alkoholu w organizmie. Teraz kierującemu grozi kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów i obowiązkowe świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Jak trzeźwość kierujących ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym pokazują zdarzenia drogowe, które miały miejsce w ostatnim czasie w Zabrzu. W pierwszym przypadku nietrzeźwy kierujący doprowadził do groźnie wyglądającej kolizji, niestety w drugim przypadku nietrzeźwy kierujący spowodował wypadek, w którym zginął człowiek. Wielu mieszkańców i kierujących doskonale rozumie zagrożenia jakie wynikają z bagatelizowania przepisów, a tym samym bezpieczeństwa na drodze. W trakcie majówki otrzymujemy wiele zgłoszeń od kierujących, którzy są zaniepokojeni zachowaniem na drodze innych kierowców. Każde zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Tak było w przypadku kierującego skuterem na ul. Legnickiej. Jeden z kierujących zauważył, jak mężczyzna jadący jednośladem nie potrafi utrzymać toru jazdy i jedzie zygzakiem. Natychmiast zadzwonił na numer zabrzańskiej policji. Mundurowi skontrolowali kierującego skuterem. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wskazało, że mężczyzna był trzeźwy. A tor jego jazdy wynikał z powodu uniknięcia wjechania w wyrwę w jezdni. Dziękujemy jednak za czujność jaką wykazał się kierujący samochodem.
Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami (trzeźwość, zmęczenie), pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym.