Wiadomości

#cyberbezpieczni - zagrożenia w sieci, część pierwsza: "Child Grooming"

Data publikacji 23.02.2023

Znaczną część swojego czasu, dzieci i młodzież spędza w cyberprzestrzeni. Korzystają wtedy na przykład z portali społecznościowych, grają w gry komputerowe czy zawierają nowe znajomości. Warto jednak rozmawiać z naszymi pociechami na temat, w jaki sposób mogą w sieci poruszać się bezpiecznie.

Policjanci Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu, realizują systematycznie różnego rodzaju działania profilaktyczne, skierowane do dzieci i młodzieży jak również rodziców i opiekunów, na przykład poprzez przeprowadzanie prelekcji edukacyjnych w szkołach na terenie Zabrza pn. „Nie hejtuję” czy „#cyberbezpieczni”. Omawiają wtedy bieżące zagrożenia wynikające z zawierania nowych znajomości na przykład w social mediach. Natomiast oprócz edukacji, istotna kwestią jest nadzór i poświęcenie uwagi samych rodziców/opiekunów. Ważne aby rozmawiać ze swoim dzieckiem o jego codziennej aktywności, wypytywać o bieżące trendy w social mediach, jak również edukować się we własnym zakresie aby „być na bieżąco”

Często nastolatkowie korzystają z sieci, spędzając wtedy czas na przykład w serwisach społecznościowych, grając w gry komputerowe czy zawierając nowe znajomości. Badania pokazują, że akceptowanie w mediach społecznościowych zaproszeń od osób nieznajomych to zachowanie ryzykowne według jedynie co 12 nastolatka. Podczas codziennego surfowania w sieci, mogą pojawić się zagrożenia na przykład ze strony dorosłych. Jednym z zagrożeń, na które mogą natrafić jest "grooming". Child grooming to proces budowania więzi emocjonalnej i uwodzenia dziecka w internecie, zazwyczaj z intencją wykorzystania seksualnego.  Mechanizm jest często używany, by nakłonić dziecko do pornografii dziecięcej.


Grooming to proces długotrwały. Można podzielić go na 4 etapy:

  • Poznanie ofiary i zaprzyjaźnienie się – na tym etapie pedofil zbiera pierwsze, podstawowe informacje o dziecku, np.: zainteresowania, trudności, potrzeby.
  • Pogłębienie relacji -  przekonuje dziecko, że ma do czynienia z osobą godną zaufania, że mają podobne zainteresowania, problemy.
  • Analiza sytuacji – ocena ryzyka zdemaskowania. Osoba pyta na przykład o to, gdzie stoi komputer ? Czy rodzice wiedzą o ich znajomości? Dochodzą prośby o niezapisywaniu rozmów. 
  • Propozycje konkretnych działań – osoba przygotowuje dziecko do spotkania w rzeczywistości lub wykonywania innych czynności, na przykład masturbacji podczas rozmowy w internecie. Jednocześnie stara się przedstawić rodziców w złym świetle (jako wrogów), a siebie w dobrym (sprzymierzeniec). Może pojawić się także szantaż – niespełnienie prośby zniszczy przyjaźń, tak samo jak powiedzenie o niej komuś innemu, np. rodzicom.

Ofiarami groomingu najczęściej padają dzieci:

  • odrzucone przez grupę rówieśniczą,
  • ufne i podatne na manipulację,
  • z niską samooceną,
  • pragnące zwrócić na siebie uwagę.

Cel jest zawsze ten sam – wykorzystanie seksualne dziecka. Do jego osiągnięcia wykorzystywane są:

  • oszustwo,
  • wprowadzenie w błąd z zamiarem wykorzystania tego błędu,
  • niewiedza dzieci i ich ufność,
  • niezdolność dzieci do pojmowania sytuacji lub groźby karalnej.

Warto zwrócić uwagę, że zakaz korzystania z sieci nie jest dobrym i możliwym rozwiązaniem. Wszelkie zakazy zazwyczaj skutkują wzmożoną chęcią eksploracji, poszukiwaniem wolności. Co za tym idzie, zwiększa się podatność na wpływy podczas potajemnego surfowania. Zamiast zakazów lepiej porozmawiać z dzieckiem o potencjalnych zagrożeniach i tym jak się przed nimi chronić.

  • Wyjaśnij dziecku, jakie kontakty mogą być niebezpieczne.
  • Zapewnij, że warto aby jakaś osoba dorosła wiedziała o każdym, z kim nawiązuje kontakt przez internet.
  • Poproś dziecko by ci powiedziało o wszystkim, cokolwiek nieprzewidzianego, niebezpiecznego, podejrzanego wydarzy się w sieci.
  • Zbuduj więź z dzieckiem, interesuj się tym co robi, lubi.

Pamiętaj !

Grooming jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli Twoje dziecko padło ofiara groomingu lub masz takie podejrzenia, zawiadom Policję - numer alarmowy 112.,

 

Powrót na górę strony