Wiadomości

4 pijanych kierowców zatrzymanych podczas weekendu

Data publikacji 01.07.2024

Podczas minionego weekendu 4 kierujących pod wpływem alkoholu zostało zatrzymanych przez zabrzańskich policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. 1 z nich kierował samochodem, a 3 rowerami.

Nietrzeźwi użytkownicy dróg, zarówno kierujący pojazdami, jak i rowerzyści oraz użytkownicy elektrycznych hulajnóg, stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg. Zabrzańscy policjanci prowadzą wielokierunkowe działania mające na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu, w tym wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących. Podczas minionego weekendu zabrzańscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 4 kierujących pod pływem alkoholu.

Pomimo wielu apeli policji i tragicznych zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, wciąż pojawiają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Obowiązujące obecnie przepisy wobec nietrzeźwych kierowców jasno określają zasady stosowane w przypadku zatrzymania osób będących pod wpływem alkoholu. Kierowcy ze stężeniem alkoholu we krwi w przedziale 0,2-0,5 promila popełniają wykroczenie podlegające karze grzywny sięgającej nawet kilku tysięcy złotych lub karze pozbawienia wolności. Ponadto narażają się na utratę prawa jazdy. Jeśli jeszcze dodatkowo spowodują kolizję, to muszą potem samodzielnie pokryć koszty całego odszkodowania.

Kierowcy, których stan nietrzeźwości przekroczył 0,5 promila, muszą stawić czoła jeszcze poważniejszym konsekwencjom. Ich czyn określany jest już bowiem jako przestępstwo, za które grozi nawet trzy lata więzienia.

Należy również zdawać sobie sprawę, że w przypadku pijanych kierowców sądy mogą nałożyć też karę  zakazu prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty minimum 5 tysięcy złotych na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

Ponadto osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 złotych. Stanowią o tym artykuł 87 § 1a i 87 § 2 Kodeksu wykroczeń.

Policjanci przypominają, iż rowerzysta to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Podczas zderzenia z samochodem nic go nie chroni. A po spożyciu alkoholu spada poziom uwagi, refleksu, a także mogą wystąpić problemy z utrzymaniem równowagi. Wiązać się to może z nieprzewidzianym upadkiem lub spowodowaniem zdarzenia drogowego. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także innych uczestników ruchu.

Reagujmy widząc, że za kierownicę wsiada taka osoba. Nie pozostawajmy obojętni również wtedy, gdy na jezdni zatacza się pieszy, rowerzysta, lub kierujący hulajnogą - poinformujmy o tym policję. Może to zapobiec wielu tragediom.

Powrót na górę strony