Wiadomości

Alkohol i hulajnoga elektryczna

Data publikacji 10.09.2024

Hulajnogi elektryczne zyskują na popularności, dlatego warto znać zasady korzystania z tego urządzenia. Bezwzględna trzeźwość, powinna być dewizą wszystkich kierowców, tych jeżdżących na hulajnogach też. Kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczne i zabronione. To wykroczenie, za które kara grzywny wynosi nie mniej niż 2500 zł.

Policjanci dorgówki  na ulicy Świętej Barbary zatrzymali podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej 40-latka, który zdecydował się kierować tym środkiem transportu, będąc pod wpływem alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych. 40-latek został zatrzymany przez policjantów ruchu dorgowego w nocy z niedzieli na poniedziałek.  Zabrzanin miał w organizmie ponad promil alkoholu. Według artykułu 8 kodeksu wykroczeń za wykroczenie odpowiada każdy, kto ukończył siedemnasty rok życia. Tym samym policjanci mieli prawo ukarać go wysokim mandatem.

Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze! Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Przypominamy również, że użytkownik hulajnogi elektrycznej może korzystać z chodnika, tylko w przypadku, jeśli nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość na jezdni jest większa niż 30 km/H. Musimy jednak przy tym pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu pierwszeństwo. Nie zapominajmy również o tym, że zabronione jest przewożenie na tym urządzeniu innych osób, zwierząt i przedmiotów.

Powrót na górę strony