Wiadomości

Przez oszusta podającego się za policjanta straciła 100 tysięcy złotych

Data publikacji 10.12.2024

W poniedziałek 83-letnia mieszkanka Zabrza została oszukana metodą „na policjanta”. Zmanipulowany przez fałszywego funkcjonariusza powiesiła w reklamówce na klamce swojego mieszkania 100 tysięcy złotych. Przypominamy, aby ostrzegać starsze osoby przed oszustami i tłumaczyć im, że policjanci nigdy nie proszą o oddanie pieniędzy i oszczędności!

Historia zaczęła się jak zwykle. Do kobiety zadzwoniła osoba podająca się za policjanta, który rozpracowuje szajkę przestępców. Ścigani przestępcy mieli napadać w mieszkaniach starsze osoby i usypiać je wykorzystując gaz. Oszustw dzięki swojej manipulacji namówił pokrzywdzona do pełnej współpracy. Kobieta wykonywał wszystkie jego polecenia. Część z nich jak, położenie mokrego ręcznika pod drzwiami rzekomo miało jej zapewnić ochronę przed bandytami. W rzeczywistości sprawca poprzez wydawanie takich poleceń programuje swoją ofiarę. Każde polecenie, które będzie przez spełnione powodu, iż wobec kolejnych poleceń trudniej jest zachować się asertywnie. Kiedy ostatecznie kobiecie nakazano włożyć wszystkie oszczędności do plastikowej torby i zawiesić na klamce na zewnątrz mieszkania 86-latka nie potrafiła odmówić.

Przestępcy wykorzystują różne sposoby, żeby wzbudzić zaufanie i wyłudzić pieniądze od osób starszych. Niestety pomimo intensywnych działań profilaktycznych oraz licznych komunikatów medialnych przestępcom w dalszym ciągu udaje się ten haniebny proceder. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie seniorów przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Pamiętajmy!

  • - Zawsze, gdy pojawia się podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, niezwłocznie poinformujmy o tym Policję;
  • - Bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi.
  • - Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy.
  • - Miejmy ograniczone zaufanie wobec osób, które telefonicznie podają się za krewnych.
  • - Zawsze potwierdzajmy prośbę o pomoc. Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc grożą utratą pieniędzy.
  • - Nigdy nie ulegajmy presji czasu, którą wywierają oszuści.
  • - Policja nigdy nie poprosi o nasze pieniądze!
Powrót na górę strony