Znieważenie policjantów to przestępstwo!
Znieważenia w policyjnej służbie to nie rzadkość. Policjanci często wchodzą w środek konfliktu lub spotykają się z ostracyzmem, gdy egzekwują przepisy prawne od osób, które są dalekie od ich respektowania. Funkcjonariusz publiczny podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych jest objęty specjalną ochroną. Osoba, która znieważa czy też narusza nietykalność cielesną policjantów, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Przekonała się o tym 32-letnia mieszkanka Zabrza, która w trakcie kontroli drogowej ubliżała mundurowym słowami wulgarnymi.
Do zdarzenia doszło w miniony piątek około godziny 8.40 podczas kontroli drogowej na ulicy Dubiela. Zachowanie kobiety zarejestrowane zostało przez kamery nasobne policjantów, w które od kilku dni są wyposażeni policjanci z zabrzańskiej drogówki. Urządzenia te, widocznie umieszczone na mundurach funkcjonariuszy, stanowią ważny krok naprzód w poprawie bezpieczeństwa na terenie całego powiatu. Nagranie z rejestratorów posłuży teraz jako dowód, w sprawi o znieważenie funkcjonariuszy.
Funkcjonariusz publiczny to nie tylko policjant, ale także żołnierz, funkcjonariusz straży granicznej, służby więziennej, prokurator i wiele innych osób, które określone są w art. 115 par.13 kodeksu karnego. Wykonują oni zadania o szczególnym charakterze, działając dla dobra społeczeństwa. Dlatego każdy, kto znieważy lub naruszy ich nietykalność cielesną, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Przypominamy:
- Art.226 §1 KK - Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
- Art.222 §1 KK - Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.