Wiadomości

Objęty dozorem policji

Data publikacji 05.05.2025

Środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowani się i zbliżania został zastosowany wobec 29-letniego zabrzanina podejrzanego o kierowanie gróźb karalnych wobec byłej partnerki. Podejrzanemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawa dotycząca zachowania mężczyzny wyszła na jaw 1 maja, kiedy to policjanci z Komisariatu IV Policji w Zabrzu interweniowali w jednym z mieszkań przy ulicy Tarnopolskiej w Zabrzu. Mundurowi zostali wezwani do interwencji dotyczącej byłego partnera, który przeszedł pod mieszkanie pokrzywdzonej, dobijał się do drzwi, a przy tym groził pozbawianiem jej życia. Policjanci zatrzymali 29-lateke, który nawet w chili zatrzymanie nadal nie potrafił powstrzymać się od wypowiadania gróźb pod adresem byłej partnerki. Śledczy przedstawili podejrzanemu zarzut kierowania gróźb karalnych. W związku z tym przestępstwem prokurator objął podejrzanego dozorem policji. Za ten czyn grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Co to jest groźba karalna?

W każdej społeczności dochodzi do konfliktów. Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem. Zgodnie z art. 190 Kodeksu Karnego:

§1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub na szkodę osoby dla niej najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w osobie, do której została skierowana lub której dotyczy, uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zaznaczyć tu trzeba kilka ważnych warunków, które muszą być spełnione, aby Policja wszczęła postępowanie. Najważniejsze jest to, że to przestępstwo ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego, czyli konieczne jest przyjęcie zawiadomienia i żądania ścigania sprawcy.

Pamiętajmy! Policja – bez inicjatywy ze strony zagrożonego – nie może wszcząć postępowania.

Zgodnie z kodeksowym zapisem, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa, czyli niejako zapowiada popełnienie przestępstwa, a nie wykroczenia (np. grozi przecięciem opony w rowerze – o wartości poniżej 800 zł).

Osoba, która chce złożyć zawiadomienie, musi się czuć realnie zagrożona spełnieniem tych gróźb.

Jednym z podstawowych elementów badanych w trakcie policyjnego dochodzenia jest sprawdzenie, czy groźba mogła wzbudzić uzasadnioną obawę, że może zostać zrealizowana. Organy ścigania badają, czy może być ona obiektywnie realna. Innymi słowy, czy w zagrożonym powstało uzasadnione przekonanie o jej realizacji.

Nie jest groźbą karalną zapowiedź niewypełnienia obiecanej przysługi, przyrzeczenia pomocy, realizacji umowy cywilnoprawnej itp. Groźba popełnienia przestępstwa nie musi dotyczyć samego pokrzywdzonego, ale również osób mu najbliższych. Grożący będzie sprawcą nawet wtedy, gdy wykonawcą miałby być ktoś inny.
 

Powrót na górę strony