Wiadomości

Sprawcy przemocy domowej aresztowani

Data publikacji 27.02.2009

W ciągu jednego dnia Sąd Rejonowy w Zabrzu na wniosek Policji i Prokuratury tymczasowo aresztował dwóch sprawców przemocy domowej. Jeden z nich to mieszkaniec Mikulczyc, drugi natomiast dzielnicy Zaborze. To co łączy obu mężczyzn to stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec najbliższych im osób. Swym postępowaniem: wyzywaniem i biciem znęcali się. Dodatkowo ich słowa były pełne gróźb wyrządzenia krzywdy, a nawet zabójstwa. Dramaty trwające długimi miesiącami znalazły swój finał.

W ciągu jednego dnia Sąd Rejonowy w Zabrzu na wniosek Policji i Prokuratury tymczasowo aresztował dwóch sprawców przemocy domowej. Jeden z nich to mieszkaniec Mikulczyc, drugi natomiast dzielnicy Zaborze. To co łączy obu mężczyzn to stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec najbliższych im osób. Swym postępowaniem: wyzywaniem, awanturami, szarpaniem i biciem znęcali się. Dodatkowo ich słowa były pełne gróźb wyrządzenia krzywdy, a nawet zabójstwa. Dramaty trwające długimi miesiącami znalazły wreszcie swój finał.

 

W związku z kończącym się Tygodniem Pomocy Ofiarom Przestępstw przypominamy podstawowe zagadnienia dotyczące problemu przemocy.
Czym jest przemoc?
Przemoc to naruszanie nietykalności osobistej, stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych, wszelkie formy poniżania. To także niewywiązywanie sie z opieki, które ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego lub psychicznego. Przemocą jest także celowe zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krzywdzie.
Jak rozpoznać przemoc?
Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych, niezapewnienie jedzenie, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa.
Przemoc fizyczna – to celowe uszkodzenia ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
Przemoc seksualna – to angażowanie w aktywność seksualną bez zgody i/lub świadomości osoby angażowanej. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie, współżycie) oraz do zachowań bez kontaktu fizycznego (pokazywanie materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.
Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie, wciągnie w konflikt, manipulowanie, wymagania i oczekiwania, którym druga osoba nie jest w stanie sprostać.
Szczególną grupą osób dotkniętych przemocą są dzieci oraz osoby poniżej 18-tego roku życia. W tym wypadku istnieje obowiązek zawiadomienia o przestępstwie odpowiednich instytucji wymiaru sprawiedliwości, co reguluje kodeks postępowania karnego (art. 304), kodeks postępowania cywilnego (art. 572) oraz Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 29 lipca 2005 r. (art. 12). Osoby niepełnoletnie mogą szukać pomocy pod BEZPŁATNYM ogólnopolskim telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży:

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Telefon obsługiwany jest przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy nieletnim ofiarom przemocy udzielają profesjonalnej pomocy.

Jednocześnie przypominamy, że dla wszystkich ofiar przestępstw czeka numer alarmowy Policji 997.

Powrót na górę strony