Wiadomości

Udowodnili 122 czyny karalne

Data publikacji 16.03.2010

Policjanci z zabrzańskiego zespołu ds. nieletnich udowodnili 9-osobowej grupie młodzieży szkolnej 122 czyny karalne. Funkcjonariusze udowodnili nieletnim posiadanie narkotyków, nakłanianie do ich zażywania oraz stwarzanie warunków umożliwiających sięganie po nie. Młodzi ludzi przyznali się do zarzucanych im czynów. Sprawa nieletnich trafiła już do Sądu Rodzinnego.

Policjanci z zabrzańskiego zespołu ds. nieletnich udowodnili 9-osobowej grupie młodzieży szkolnej 122 czyny karalne. Funkcjonariusze udowodnili nieletnim posiadanie narkotyków, nakłanianie do ich zażywania oraz stwarzanie warunków umożliwiających sięganie po nie. Młodzi ludzi przyznali się do zarzucanych im czynów. Sprawa nieletnich trafiła już do Sądu Rodzinnego. Sprawa dotycząca grupy młodzieży sięgającej po narkotyki wyszła na jaw dzięki realizowanemu w Zabrzu programowi profilaktycznemu „Lepiej Razem niż Osobno”. W październiku ubiegłego roku tworzący wspólny patrol policjant, strażnik miejski oraz pedagog szkolny udali się do jednej ze szkół gimnazjalnych celem przeprowadzenia czynności względem 16-letniej uczennicy, która obecność w szkole traktowała dotąd bardzo wybiórczo. Rozmowa z nieletnią doprowadziła do ustalenia, że młoda zabrzanka nie tylko wagaruje, lecz ma również problem związany z sięganiem po narkotyki. Realizatorzy programu zrobili swoje. Rozmowa z uczennicą przyniosła poprawę jej zachowania. Natomiast sprawa dotycząca narkotyków trafiła na biurko policyjnych specjalistów zajmujących się przestępczością nieletnich. Wyniki prowadzących działań okazały się porażające. Ustalono grupę 9 nieletnich w wieku 14 – 16 lat, którzy systematycznie sięgali po narkotyki. Cztery dziewczyny i pięciu chłopców spotykali się w różnych miejscach ( pustostany, mieszkania, piwnice, dziki klub ). Wspólnie zażywali haszysz. Narkotyk kupowali po 20 złotych za 1 gram. Ich rodzice nie wiedzieli, że przekazywane dzieciom kieszonkowe przeznaczane są na narkotyki. W jednym przypadku policjanci udowodnili jednej z dziewczyn, że w celu zdobycia pieniędzy zdecydowała się na kradzież kluczy z mieszkania jednej z koleżanek i pod nieobecność domowników wchodziła do mieszkania skąd skradła biżuterię. Tym ostatnim wątkiem oraz kilkoma innymi zajmują się obecnie policjanci Wydziału Kryminalnego, gdyż sprawy te są powiązane z osobami dorosłymi. Policjanci zajmujący się przestępczością nieletnich sprawę dotyczącą 9-osobowej grupy nieletnich sprawę przekazali już do Sądu Rodzinnego. W sumie nieletnim ( w większości uczniowie Gimnazjum ) udowodniono 122 czyny karalne. Co warte podkreślenia dotyczą one nie tylko posiadania narkotyków, lecz również takich zachowań jak ułatwianie użycia, umożliwienie użycia oraz nakłanianie do użycia. Aby wykorzystać powyższy komunikat jako element profilaktycznego oddziaływania na naszych czytelników poniżej zamieszczamy krótki komentarz dotyczący pojęć : ułatwienie, umożliwienie, nakłanianie.
Ułatwienie użycia środka odurzającego ma miejsce z chwilą ukończenia czynności zmierzających do stworzenia innej osobie warunków do łatwiejszego użycia tego środka np. poprzez udostępnienia mieszkania lub dokonanie porady dotyczącej sposobu użycia tego środka.
Umożliwianie użycia środka odurzającego dokonane jest z chwilą ukończenia czynności zmierzających do stworzenia innej osobie warunków pozwalających na użycie tego środka np. przekazanie pieniędzy na zakup narkotyku lub przygotowanie narkotyku do zażycia.
Nakłanianie do użycia środka odurzającego polega na działaniu podejmowanym w celu wywołania u innej osoby zamiaru użycia narkotyku. Nakłanianie może nastąpić przez namowę, a także np. poprzez gest lub groźbę.
 

Powrót na górę strony