Aresztowani za znęcanie się nad rodziną
Dwóch mężczyzn w wieku 21 i 33 lat zostało tymczasowych aresztowanych w związku z przedstawionymi przez prokuraturę zarzutami znęcania się nad swoim rodzinami. Dwie odrębne sprawy, jednak takie samo tło przestępczego działania. Sprawcy znęcali się nad swoimi ofiarami psychicznie oraz fizycznie. Za znęcanie się nad rodziną zatrzymanym grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności.
Dwóch mężczyzn w wieku 21 i 33 lat zostało tymczasowych aresztowanych w związku z przedstawionymi przez prokuraturę zarzutami znęcania się nad swoim rodzinami. Dwie odrębne sprawy, jednak takie samo tło przestępczego działania. Sprawcy znęcali się nad swoimi ofiarami psychicznie oraz fizycznie. Za znęcanie się nad rodziną zatrzymanym grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności. Obie sprawy ujrzały światło dzienne w minioną niedzielę. W jednym przypadku zalążkiem do prowadzonego postępowania było zgłoszenie interwencji przez świadków awantur domowych, w drugim natomiast osobiste zgłoszenie się pokrzywdzonej do komisariatu i złożenie zawiadomienia o przestępstwie. Sprawcy przemocy zostali natychmiast zatrzymani przez policję. Funkcjonariusze w krótkim czasie zebrali dowody świadczące przeciw zatrzymanym. Podejrzanym ( 21 i 33 lata ) zarzuca się, że wobec swoich żon byli wulgarni, grozili im pozbawieniem życia, a także stosowali przemoc fizyczną w postaci bicia, a nawet kopania po całym ciele. Prokuratura Rejonowa w Zabrzu w obu przypadkach zdecydowała się na złożenie do sądu wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Wczoraj obaj zabrzanie decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. To kolejne już przypadki stosowania przez sąd najbardziej surowego środka zapobiegawczego. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zastosowanie tymczasowego aresztowania zachodzi w przypadku niżej wymienionych okoliczności:
- wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez niego przestępstwa,
- uzasadniona obawa ucieczki lub ukrywania się oskarżonego,
- uzasadniona obawa utrudniania postępowania karnego,
- grożąca oskarżonemu surowa kara ,
- uzasadniona obawa popełnienia przez oskarżonego nowego przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu lub przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu.