Wiadomości

Trwa kampania "Białej Wstążki"

Data publikacji 28.11.2011

Po raz kolejny ruszyła w Polsce kampania Białej Wstążki „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet”. Kampania realizowana w naszym kraju w dniach od 25 listopada do 6 grudnia ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważny jest męski głos solidarności z ofiarami przemocy oraz wyrażenie sprzeciwu w kwestii przemocy wobec kobiet. Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk przyjął tytuł Ambasadora „Wyróżnienia Białej Wstążki”, a tym samym wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy.

Po raz kolejny ruszyła w Polsce kampania Białej Wstążki „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet”. Kampania realizowana w naszym kraju w dniach od 25 listopada do 6 grudnia ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważny jest męski głos solidarności z ofiarami przemocy oraz wyrażenie sprzeciwu w kwestii przemocy wobec kobiet.  Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk przyjął tytuł Ambasadora „Wyróżnienia Białej Wstążki”, a tym samym wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy.


Kampania skupia się na symbolice „Białej Wstążki”, która przypięta przez mężczyznę oznacza deklarację nie tylko wyrzeczenia się stosowania przemocy, ale także reagowania, gdy się jest jej świadkiem. Dniem kulminacyjnym całej kampanii jest 6 grudnia, który upamiętnia tragiczne wydarzenia masakry w 1989 roku w Kanadzie, kiedy to młody mężczyzna zastrzelił 14 studentek Politechniki w Montrealu.


Kampania "Białej Wstążki" prowadzona jest w dniach międzynarodowej kampanii "16 dni akcji przeciwko przemocy wobec kobiet". Dzień 10 grudnia kończący czas kampanii jest również uznanym przez ONZ - jako dzień Praw Człowieka. Wiele rządów, osób i organizacji z ponad 100 krajów świata podejmuje w tym czasie różne inicjatywy mające na celu upamiętnienie kobiet - ofiar przemocy, budowanie świadomości społecznej, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka. Kobiety nie chcą ujawniać ani przestępstw dokonywanych przez obcych, ani przestępstw w miejscu pracy, dokonywanych przez kolegów, ani tym bardziej przestępstw dokonywanych w środowisku domowym. Kampania "Białej Wstążki" ma na celu uzmysłowić każdemu mężczyźnie, że przemoc może spotkać jesgo siostrę, dziewczynę, żonę, partnerkę, koleżankę. 

Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Obecnie w różnych krajach świata zaczyna się podkreślać, że nie powstrzyma się zjawiska przemocy, jeśli nie zaangażuje się mężczyzn. I nie chodzi wyłącznie o to, by organizować pomoc mężczyznom stosującym przemoc, ale o to, by zaangażować mężczyzn do aktywnego przeciwdziałania przemocy.

 

Żeby stało się to możliwe, trzeba sobie uświadomić, że:
- większość mężczyzn nie używa przemocy w bliskich związkach,
- nie jest prawdą, że wszyscy mężczyźni są potencjalnie brutalni,
- przemoc mężczyzn spowodowana jest czynnikami indywidualnymi i społecznymi.
- mężczyźni są bardziej narażeni na przemoc niż kobiety, dotyczy to przemocy mężczyzn wobec mężczyzn,
- dla mężczyzn, którzy doświadczali przemocy (zwłaszcza w dzieciństwie), jest ona źródłem poważnej traumy (ze wszystkimi jej konsekwencjami) podobnie jak w przypadku kobiet,
- istnieje też przemoc kobiet wobec mężczyzn i zjawisko to ma większą skalę niżpoczątkowo sądzono.
Uświadomienie sobie tych faktów:
- sprzyja spojrzeniu na przemoc mężczyzn wobec kobiet w kontekście przemocy
mężczyzn wobec mężczyzn, rodziców wobec dzieci i kobiet wobec mężczyzn,
co prowadzi do bardziej całościowego zrozumienia przemocy
- sprzyja bardziej całościowemu spojrzeniu nie tylko na zjawisko przemocy w bliskich związkach, ale również na zjawisko przemocy ze względu na płeć,
- może sprawić, że mężczyźni będą chętniej angażować się w działania związane z przeciwdziałaniem przemocy,
- stwarza większe możliwości współpracy kobiet i mężczyzn w ramach różnych
programów przeciwdziałania przemocy,
- pozwala skupić się na przyczynach prowadzących do przemocy, a nie tylko na reagowaniu na przemoc,
- stwarza większą szansę na skuteczne zmniejszenie zjawiska przemocy.
 

Powrót na górę strony