Akcje i kampanie społeczne

Spotkania z uczniami I LO

Data publikacji 15.12.2023

asp. Adam Strzodka z zabrzańskiej komendy, zajmujący się profilaktyka, odwiedził uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. W odpowiedzi na zaproszenie przedstawicieli szkoły przeprowadził 2-dniowe zajęcia profilaktyczne na których omówił problematykę związaną z zjawiskiem cyberzagrożeniami oraz opowiedział o kampanii "Nie reagujesz-akceptujesz!"

W pierwszym dniu temat spotkań dotyczył  Internetu i cyberprzestrzeni. Policjant szczegółowo wytłumaczył uczniom, czym jest hejt i mowa nienawiści w sieci. Wytłumaczył, że przestępstwa z nienawiści to szczególny rodzaj przestępczości, a jego ofiarami mogą stawać się osoby z uwagi na ich niezbywalne i charakterystyczne cechy takie jak: rasa, narodowość, język, pochodzenie etniczne, kolor skóry, niepełnosprawność fizyczne i psychiczna. Funkcjonariusz omówił, jak reagować, gdy uczniowie spotkają się z agresją w Internecie. Zaznaczył, że negatywne i agresywne komentarze, czy też wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób, mogą dotknąć każdego.

W drugi dzień policjant przedstawiał młodzieży celem kampanii społecznej "Nie reagujesz - akceptujesz" którymi są ograniczenie liczby przestępstw pospolitych szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa oraz zwiększenie liczby zatrzymań ich sprawców w trakcie lub bezpośrednio po ich dokonaniu, poprzez pogłębienie świadomości obywatelskiej oraz wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na przypadki naruszenia prawa.

Policja chce uwrażliwić mieszkańców na przypadki łamania prawa, określane jako przestępstwa szczególnie uciążliwe społecznie. Przede wszystkim kładzie nacisk na kradzieże, włamania, kradzieże samochodów, bójki i pobicia oraz przestępstwa rozbójnicze. Kampania społeczna realizowana jest na wiele sposobów. Organizowane są spotkania z mieszkańcami naszego regionu. W kampanię zaangażowani są wszyscy policjanci garnizonu śląskiego. Wszystko po to, aby zwiększyć wrażliwość społeczną mieszkańców na różne przejawy przestępczości.

Nawet najlepiej działająca policja nie będzie odpowiednio skuteczna bez wsparcia obywateli.

Powrót na górę strony