O obronie przed terrorem z dyrektorami zabrzańskich placówek oświatowych
Zabrzańscy policjanci zorganizowali spotkania o metodach działania i sposobach reagowania w przypadku ataków z użyciem broni, czy materiałów wybuchowych. W zajęciach udział wzięli dyrektorzy zabrzańskich placówek oświatowych. Wykłady poprowadzili przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu, a także policyjny pirotechnik.
Zaistniałe w Europie wydarzenia w postaci zamachów terrorystycznych, w których ofiarami stała się ludność cywilna sprawiają, że jednym z istotnych obecnie działań prewencyjnych jest edukacja społeczna z zakresu podstawowych zachowań potencjalnych ofiar, pozwalająca na efektywne chronienie się w momencie ataku. Istotne jest przekazywanie aktualnej wiedzy, dzięki której osoby znajdujące się w zaatakowanej przestrzeni będą miały większą szansę przeżycia, schronienia się, czy nawet uniknięcia stania się ofiarą. Prezentowana przez terrorystów determinacja obejmuje bowiem dążenie do pozbawienia życia jak największej liczby ofiar, nawet kosztem poświęcenia własnego życia. Do swoich działań wykorzystują wszelkie dostępne środki walki - broń palną i białą, urządzenia wybuchowe, gazy trujące, pojazdy, czy inne narzędzia niebezpieczne.
Policjanci wydziału prewencji zabrzańskiej komendy wspólnie z policyjnym pirotechnikiem przeprowadzili serię szkoleń dla kadry kierowniczej placówek oświatowych. Mundurowi podczas spotkania zwrócili szczególną uwagę na problem konieczności doboru właściwych zachowań do zagrożenia, na przykładzie znalezienia się w miejscu ataku z użyciem broni palnej czy materiałów wybuchowych, a także roli, jaką w takiej sytuacji odgrywa sprawnie przeprowadzona ewakuacja. Omówiono zalecenia, dzięki którym można lepiej chronić środowisko szkoły/przedszkola przed szeroko rozumianym aktem terroru, na przykładzie wtargnięcia na jej teren niebezpiecznego napastnika. Dyrektorzy jeszcze w czasie trwania szkolenia zgłosili zapotrzebowanie na szkolenia personelu w konkretnych już placówkach. Na miejscu policjanci będą już szkolić w zakresie pożądanego zachowania w trakcie ewentualnego ataku, a także sprawnie przeprowadzonej ewakuacji dzieci i pracowników placówki.