Trwają działania w ramach akcji „Znicz 2016” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Trwają działania w ramach akcji „Znicz 2016”

Data publikacji 28.10.2016

Już od godziny 6.00 policjanci zabrzańskiej drogówki rozpoczęli działania w ramach akcji "Znicz 2016". Działania potrwają do 2 listopada do godziny 22.00, aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich. Prezentujemy również mapy zawierające zmiany w organizacji ruchu przy największych cmentarzach w Zabrzu.

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Zadbajmy o to, aby był to bezpieczny czas. W ramach policyjnej akcji "Znicz 2016" policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Szczególnie w pobliżu cmentarzy i dworców, ruch będzie bardzo duży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach; po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej.

Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe! W dniach od 31 października do 1 listopada w rejonie zabrzańskich cmentarzy również wprowadzono zmianę organizacji ruchu. Więcej na temat objazdów tutaj.

Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Nie pozostawiaj cennych rzeczy w samochodach. Złodziej czeka na okazję. Pamiętaj, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej zadbaj  również o swoje mieszkania - czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

Apelujemy też do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Już w niedzielę 30 października przesuwamy wskazówki zegarów, w związku czym zmierzch zapada już o godzinę wcześniej. Pamiętajmy również o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. My zachęcamy do używania takich elementów zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku jest zauważany przez kierowcę z odległości około 30 metrów. To tyle ile przejeżdża jadący z prawidłową prędkością samochód przez niewiele ponad sekundę. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo - bądźmy widoczni na drodze.

W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.