Seniorzy sprawcami wypadków drogowych - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Seniorzy sprawcami wypadków drogowych

Data publikacji 05.01.2017

Do 3 zdarzeń drogowych z udziałem seniorów doszło na zabrzańskich drogach od początku tygodnia. Z policyjnych ustaleń wynika, że wszyscy są sprawcami wypadków drogowych. Kierującym, którzy potrącili pieszych zatrzymano prawo jazdy. Policjanci skierują również wniosek o ponowne sprawdzenie ich kwalifikacji do kierowania pojazdami, a także badania lekarskie dopuszczające do jazdy samochodami. Natomiast piesza, która nagle weszła na przejście dla pieszych i weszła pomiędzy holowane pojazdy, z urazem ręki trafiła do szpitala.

Od początku tygodnia w całej Polsce panują trudne warunki na drogach. Wśród kierujących jest wielu, którzy po raz pierwszy od uzyskania prawa jazdy, są zmuszeni do jazdy w tak trudnych warunkach. Jednak do najpoważniejszych w tym tygodniu zdarzeń drogowych doprowadzili, zdawać by się mogło, doświadczeni kierujący z wieloletnim stażem. Niestety, to sprawcami wypadków byli zabrzańscy seniorzy. Policjanci drogówki od poniedziałku wzywani byli do 32 kolizji i 3 wypadków drogowych.

Do pierwszego zdarzenia drogowego, w którym została ranna 37-letnia kobieta, doszło we wtorkowe przedpołudnie na ulicy Mikulczyckiej. 85-letni kierujący fiatem sieną nie zauważył prawidłowo przechodzącej przez oznakowane przejście dla pieszych kobiety. Gliwiczanka w wyniku zdarzenia doznała złamania kości strzałkowej i ogólnych obrażeń ciała. Kierującemu zostały zatrzymane prawo jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyźnie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Policjanci skierują również wniosek o ponowne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami, a także badania lekarskie dopuszczające do jazdy samochodami.

Sprawcą drugiego wypadku również był zabrzański senior. Pomimo, że mężczyzna od 50 lat posiada uprawnienia do kierowania motocyklami i pojazdami osobowymi, potrącił dwie kobiety. Do zdarzenia doszło wczoraj na oznakowanym przejściu dla pieszych przy Placu Teatralnym. 69-letni kierujący jadąc ulicą Plac Teatralny w kierunku ulicy Mikulczyckiej, znajdując się na lewym pasie, omijał pojazdy, które zatrzymały się przed oznakowanym przejściem dla pieszych celem przepuszczenia pieszych. Mężczyzna wjechał w dwie przechodzące kobiety w wieku 18 i 31 lat. Młodsza z nich doznał urazu prawej nogi i została przetransportowana do szpitala. Starsza z kobiet odmówiła pomocy medycznej. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy kat. A i B. W tym przypadku mundurowi również skierują wniosek o ponowne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami, a także badania lekarskie dopuszczające do jazdy samochodami.

Do trzeciego zdarzenia doszło na ulicy Wolności. 65-letnia piesza nagle weszła na przejście dla pieszych wchodząc pomiędzy holujące się samochody. Kobieta w wyniku zdarzenia doznała urazu ręki.

Zabrzańscy policjanci ponownie apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności, zwłaszcza teraz, kiedy na drogach panują trudne warunki atmosferyczne. Pośpiech, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, a także świadome łamanie przepisów ruchu drogowego, to najczęstsze powody kolizji i wypadków.