Wiadomości

Bezpieczne zakupy w internecie

Data publikacji 04.07.2019

W ostatnich latach coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych, portali aukcyjnych, portali ogłoszeniowych, oraz grup zakupowych na portalach społecznościowych. Jest to wykorzystywane przez oszustów, którzy nie przebierają w środkach, bazując przede wszystkim na naiwności i nieświadomości przeciętnego użytkownika Internetu. Pamiętajmy, że nowe technologie, które mają nam ułatwić codzienne życia niosą za sobą także zagrożenia, o których niestety przekonali się zabrzańscy mieszkańcy.

Oszuści wykorzystują naszą niewiedzę, brak ostrożności, a czasami naiwność. Schemat jest często taki sam. Osoby zakupują towar przez internet, a następnie pomimo uiszczenia opłaty nie otrzymują go. Nie ma znaczenia czy chodzi o odzież, telefon, bilety, przedmioty wielkogabarytowe, czy też specjalistyczny sprzęt o znacznej wartości. Oto kilka przykładów:

31-letni zabrzanin za pośrednictwem portalu aukcyjnego, zakupił 31 sztuk nożyc do cięcia trawy. Cena 1430 złotych wydawała się atrakcyjna, jednak po wpłaceniu kwoty za zakupiony towar, sprzedający zerwał wszelki kontakt z kupującym. Oszukany zabrzanin do dzisiaj nie otrzymał zamówionego towaru.

Kolejny przykład to historia młodej zabrzanki, która za pośrednictwem popularnego portalu społecznościowego, zdecydowała się kupić dwa bilety na koncert swojego ulubionego zespołu. Nieznanej wcześniej osobie przekazała kwotę 800 złotych, a biletów nie otrzymała. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż korzystanie z ogłoszeń na portalach społecznościowych jest o tyle ryzykowne, że portale te nie gwarantują nam potwierdzenie tożsamości osoby wystawiającej ogłoszenie. Jeśli zdecydujemy się na przesłanie pieniędzy za zakupiony towar przed otrzymaniem go, to robimy to często na własne ryzyko. Warto przeczytać regulamin grupy zakupowej, korzystać z możliwości zakupu towaru za pobraniem, lub odebrać towar osobiście.

Ostatnia z przykładowych historii pokazuje nam, że oszuści są w stanie działać w bardzo wyrafinowany sposób. Przekonał się o tym 41-letnia zabrzanka, która szukając w internecie najtańszej oferty sprzedaży pralki, znalazła sklep internetowy, który oferował pralkę marki Indesit w cenie 719,99 zł. Była to bardzo korzystna oferta, strona internetowa sklepu nie wzbudzała żadnych podejrzeń. Niestety jak się okazało był to sklep internetowy założony przez oszusta. Zamówiona i zapłacona przez Panią pralka nigdy do niej nie dotarła. W przypadku sklepów internetowych, warto sprawdzić jakie opinie ma ten sklep, wpisując jego nazwę w wyszukiwarkę. Warto też sprawdzić, czy oszuści nie podszywają się pod rzeczywiście istniejący sklep, sprawdzając dokładnie adres stron.

Dlatego też mając na względzie otrzymywane zgłoszenia, przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

- zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych

-czytaj regulaminy portali, na których robisz zakupy

- logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów do internetu

- sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić,

- sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować,

- otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,

- zamawiając sprzęt zapytaj, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi,

- kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji,

- staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione,

- unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa,

- zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie

- płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)

- nigdy nie udostępniaj swoich haseł.

Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany zgłoś ten fakt na Policję. Nie zapomnij wtedy zabrać dokumentacji związanej z transakcją tj.:

- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,

- nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy,

-sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,

-sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

-wydrukuj lub zrób rzuty ekranu treści korespondencji. 

Powrót na górę strony