Tag przestępczość komputerowa
Rozmiar czcionki
-
Bezpieczne zakupy w internecie
W ostatnich latach coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych, portali aukcyjnych, portali ogłoszeniowych, oraz grup zakupowych na portalach społecznościowych. Jest to wykorzystywane przez oszustów, którzy nie przebierają w środkach, bazując przede wszystkim na naiwności i nieświadomości przeciętnego użytkownika Internetu. Pamiętajmy, że nowe technologie, które mają nam ułatwić codzienne życia niosą za sobą także zagrożenia, o których niestety przekonali się zabrzańscy mieszkańcy.
Dodano: 04.07.2019 -
Policja ostrzega przed fałszywymi wiadmomościami e-mail
Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed nową kampanią znanego już wcześniej zagrożenia. Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości e-mail, które mają nakłonić do pobrania złośliwego pliku.
Dodano: 01.07.2019 -
Uwaga na fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności
Ostrzegamy przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności. Na atak narażeni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej robiący zakupy przez Internet. Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/) oraz najbliższej jednostce Policji.
Dodano: 16.05.2019 -
Oszukiwała przy sprzedaży biletów na koncerty
Zabrzańscy policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zatrzymali kobietę, która na aukcjach internetowych sprzedawała bilety na koncerty. Klienci jednak zakupionego towaru nigdy nie otrzymali. Tylko w krótkim czasie w ten sposób zostało oszukanych ponad 10 osób i podmiot gospodarczy. Za oszustwo podejrzanej grozi do 8 lat więzienia.
Dodano: 13.05.2019 -
Oszukiwał przy sprzedaży bio kosmetyków i biletów na koncerty
Zabrzańscy policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zatrzymali mężczyznę, który na aukcjach internetowych sprzedawał bio kosmetyki i bilety na koncerty. Klienci jednak zakupionego towaru nigdy nie otrzymali. Tylko w krótkim czasie w ten sposób zostało oszukanych ponad 30 osób. Za oszustwo podejrzanemu grozi do 8 lat więzienia.
Dodano: 18.04.2019 -
Polska Policja dołączyła do jednostki ds. cyberprzestępczości w Europolu
Polska Policja stała się właśnie członkiem Grupy Roboczej do Walki z Cyberprzestępczością (J-CAT) w ramach Europolu. W grupie zrzeszonych jest 15 państw: 9 członków UE i 6 krajów spoza Unii. Obok Polski do grupy niedawno dołączyła Szwecja. To odpowiedź organów ścigania na rosnącą potrzebę międzynarodowej współpracy w zakresie ścigania cyberprzestępczości. Do siedziby Europolu w Hadze delegowany został oficer łącznikowy ds. walki z cyberprzestępczością.
Dodano: 15.04.2019 -
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzisiaj, 5 lutego br., obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasło zwraca uwagę na działanie każdego użytkownika sieci WWW. W czasach masowego korzystania z komputerów, czy urządzeń mobilnych, codziennie stykamy się z siecią internetową. Dlatego warto wspomnieć o tym, jak robić to bezpiecznie. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.
Dodano: 05.02.2019 -
Przejmij kontrolę nad swoim cyfrowym życiem. Nie bądź ofiarą cyber oszustw!
To hasło europejskiej akcji prewencyjnej realizowanej pod auspicjami Europolu, wraz z Federacją Banków oraz z NASK-iem. W akcję prócz Polskiej Policji zaangażowanych jest także 27 państw członkowskich UE, 5 państw spoza UE, 24 krajowych stowarzyszeń bankowych i banków oraz wielu innych podmiotów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości.
Dodano: 25.10.2018 -
Uwaga! Nowa metoda działania oszustów
Oszuści, którzy coraz częściej dokonują przestępstw w internecie, cały czas doskonalą swoje umiejętności i zmieniają sposób działania. Przekonały się o tym trzy zabrzańskie firmy, do których oszuści wysłali e-maile z poleceniem dokonania przelewu pieniędzy podszywając się pod właścicieli lub dyrektorów firmy. Niestety, w dwóch przypadkach, osoby odpowiedzialne za obsługę finansową firmy dokonały przelewu. Apelujemy o zachowanie ostrożności, dokładne zapoznawanie się z dokumentami, a także bezpośrednie potwierdzanie polecenia u przełożonego.
Dodano: 27.04.2017 -
Kolejny internetowy oszust za kratkami
Zabrzańscy policjanci zakończyli sprawę kolejnego internetowego oszusta, który na portalach aukcyjnych oszukiwał ludzi. Mężczyzna wystawiał dziecięce ubranka i zabawki za darmo, prosząc jedynie o przelanie przysłowiowej złotówki na czekoladę dla dziecka. Kiedy pieniądze wpływały, kontakt ze sprzedającym się urywał. Oszustowi, który przebywa w areszcie grozi kara do 8 lat więzienia.
Dodano: 07.04.2017 -
Oszukiwał na portalach aukcyjnych
Zabrzańscy policjanci przedstawili aż 28 zarzutów internetowemu oszustowi. Mężczyzna wystawiał na portalach aukcyjnych rzeczy, których nie posiadał i inkasował za transakcje pieniądze. Podejrzany przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze 2 lat bezwzględnego więzienia.
Dodano: 06.04.2017 -
Rozstrzygnięto konkurs „Bezpieczny Uczeń 2017”
Zabrzańska uczennica Kinga Radzikowska zdobyła główna nagrodę w Wojewódzkim Konkursie Informatycznym „Bezpieczny Uczeń 2017”. Uroczystość, w trakcie której uhonorowano laureatów odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Zabrzu. Wręczeniu nagród towarzyszyły prelekcje na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży przeprowadzone przez sędzię w stanie spoczynku Panią Annę Marię Wesołowską i sierż. Patrycję Sulikowską z zabrzańskiej komendy.
Dodano: 25.03.2017 -
Biuro do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji rozpoczęło działalność
Z dniem 1 grudnia br. decyzją Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji utworzono wyspecjalizowane Biuro do walki z Cyberprzestępczością. Powołanie biura ułatwi walkę z przestępczością związaną z użyciem najnowocześniejszych technologii a do jego głównych zadań należy rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz ujawnianie i ściganie sprawców.
Dodano: 03.12.2016 -
Oszukał 119 razy
Zabrzańscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali mężczyznę, który oszukał 119 osób przy transakcjach internetowych. Mężczyzna oferował na portalach aukcyjnych ubrania, które chciał przekazać jedynie za pokryciem kosztów przesyłki. Podejrzany przyznał się do winy i poddał karze 2 lat bezwzględnego więzienia.
Dodano: 15.06.2016 -
Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych
W Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Sienkiewicza w Zabrzu odbyły się dwa spotkania mundurowych z uczniami. Pierwsze spotkanie z uczniami klas zawodowych, liceum oraz szkoły przysposabiającej do pracy dotyczyło zasad bezpiecznego kibicowania podczas meczów piłki nożnej oraz innych imprez masowych. Natomiast podczas spotkania z uczniami klas podstawowych i gimnazjum omówiono zagrożenia podczas korzystania z Internetu.
Dodano: 23.03.2016 -
Zatrzymali 37 poszukiwanych
37 osób poszukiwanych listami gończymi zatrzymali zabrzańscy policjanci tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy. Osoby te ukrywały się przed wymiarem sprawiedliwości, gdyż za popełnione przestępstwa orzeczono prawomocne wyroki pozbawienia wolności. Zatrzymani już zostali osadzeni w aresztach śledczych i zakładach karnych.
Dodano: 02.03.2016 -
Obchody „Dnia Bezpiecznego Internetu 2016”
9 lutego w całym kraju obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. Zabrzańscy policjanci również włączyli się w jego obchody połączone z prelekcjami. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 28 w Rokitnicy odbyła się akademia, w której wystąpili uczniowie szkoły. Na uroczystość zaproszono policjantów zespołu ds. profilaktyki społecznej zabrzańskiej komendy oraz przedstawicieli programu profilaktyczno – interwencyjnego „Lepiej Razem Niż Osobno”.
Dodano: 15.02.2016 -
Uwaga na hakerów rozsyłających e-maile ze szpiegowskim oprogramowaniem
Od pewnego czasu użytkownicy internetu otrzymują wiadomości e-mail, które rzekomo zawierają wezwania do zapłaty z sądu, od komornika, czy też z urzędu skarbowego. Otwarcie załącznika w formacie pdf infekuje komputer złośliwym oprogramowaniem.
Dodano: 22.01.2016 -
Śląscy cyberpolicjanci poszukują oszustów
Oszuści ciągle modyfikują swoje metody i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby zarobić na łatwowierności niczego nie spodziewających się osób. W sieci pojawiły się rzekomo informacyjne portale, które opisują sensacyjne informacje ilustrowane podobno bardzo drastycznymi filmami. Aby jednak je zobaczyć, internauci muszą wysłać SMS, który zwykle kosztuje kilkadziesiąt złotych. Informacje są wymyślone a filmy ściągnięte z sieci z zupełnie innych wydarzeń.
Dodano: 23.11.2015