Wiadomości

Wjechał w znak drogowy na "podwójnym gazie"

Data publikacji 25.07.2022

Policjanci z zabrzańskiej drogówki zatrzymali we wtorek 19-latka, który kierując w stanie nietrzeźwości, spowodował kolizję w rejonie ulicy Gdańskiej. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z II Komisariatu.

Wczoraj przed północą, zabrzańscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego otrzymali zgłoszenie kolizji w rejonie ulicy Gdańskiej w Zabrzu. Na miejscu okazało się, że 19-letni mieszkaniec Zbrosławic, nie dostosował prędkości do warunków ruchu i wjechał w znak drogowy. Po przebadaniu go na zawartość alkoholu okazało się, że kierujący samochodem marki Toyota w wydychanym powietrzu ma ponad pół promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a postępowanie w tej sprawie prowadzi Komisariat II Policji w Zabrzu.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Powrót na górę strony