Utraciłeś prawo jazdy, Pomyśl – zanim wsiądziesz do samochodu
Zabrzańscy policjanci często zatrzymują kierujących, którzy pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, decydującą się wsiąść za „kółko”. Tak też było w piątek. Przypominamy, że w myśl obowiązujących przepisów czyn ten stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat.
Juz od blisko 10 lat obowiązują przepisy dotyczace przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Mówi o tym art. 180a kodeksu karnego. Dlatego przypominamy:
„ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Niestety, nie każdy jest świadomy odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. W piatek na ul. Sobieskiego, policjanci wydziału ruchu drogowego zabrzańskiej komendy, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem. Podczas sprawdzenia w bazach policyjnych okazało się, że wobec 53-letniego mieszkańca Zabrza została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz za popełnione przestępstwo, odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.